Skuadra velipojake ka arritur një tjetër rezultat pozitiv në rrugën e saj drejt shpëtimit nga rënia prej kategorisë dhe ky objektiv tashmë duket shumë pranë arritjes. Pasditen e sotme, Ada ka mundur Himarën me rezultatin 1-0 në ndeshjen e luajtur në fushën sportive “Adriatik”. Goli i shënuar nga Ervit Jacaj në minutën e 53-të të ndeshjes, ka mjaftuar që bregdetarët të marrin tre pikët dhe të sigurojnë fitoren në këtë ndeshje. Loja ka qenë e kontrolluar gjatë gjithë kohës prej tyre. Madje përveç golit të shënuar, sulmuesit e tyre kanë patur edhe 5-6 mundësi të tjera për ta bërë këtë gjë. Gjithsesi e rëndësishme është që Ada ka fituar dhe ajo tashmë është ngjitur në kuotën e 37 pikëve duke mbajtur vendin e shtatë në renditje. Objektivi i saj në dy ndeshjet e mbetura të kampionatit, ato me Naftëtarin dhe me Kamzën është të marrë fitore dhe të ngjitet edhe më tepër në renditje. Ja të gjithë rezultatet e arritura në ndeshjet e sotme të kategorisë së parë:

Kategoria e Parë, Java e 28-të
BESËLIDHJA – DINAMO   1-0
Golat: Pepaj 82′

BURRELI – ILIRIA  2-1
Golat: Rehova 9′, Basha 26′ (aut) / Brata 76′

TËRBUNI – POGRADECI   2-0
Golat: Greca 8′, 48′

ELBASANI – MAMURRASI   4-2
Golat: E.Dalipi 33′, Tafani 38′, 41′, Kuci 45′ / Metaj 71′, Metaj 82′

BUTRINTI – GRAMSHI  5-0
Golat: Kola 6′ (pen), Papa 10′, Rruxhi 76′, Dorti  84′, Xhiro 86′

ADA – HIMARA  1-0
Golat: Jacaj 53′

LUSHNJA – NAFTËTARI  2-1
Golat: E.Korreshi 24′, Metushi 32′ / Alushi 86′

PARTIZANI – KAMZA  1-2
Golat: Mezini 53′ / Bytyci 62′ (pen), Gjoka 64′