Liverpooli ka bërë një paraqitje fantastike në përballjen e sotme ndaj Brightonit, duke e mposhtur me rezultat prej 1 me 5.

Ishte Philippe Coutinho që bëri një paraqitje shumë të mirë duke bërë duke asistime dhe shënuar një herë, përderisa ishte pjesëmarrës edhe në golin e pestë kur Dunk devijoi goditjen e tij për të shënuar autogol.

Emre Can kaloi “Të Kuqtë” në epërsi, kurse dy golat e tjerë i shënoi Firmino.

Golin e vetëm për vendasit e shënoi Murray në minutën e 51 nga penaltia.

Pas kësaj fitore Liverpooli mban vendin e katërt me 29 pikë, kurse Brightoni në vendin e 10 ka 17 pikë.