Manchester City thuhet se po kompleton një ofertë prej 45 milion euro për mesfushorin brazilian të Shakhtar Donetskut Fred. Pep Guardiola thuhet se e sheh 24-vjeçarin si pasardhës afatgjatë të Fernandinho, raporton Manchester Evening News. Kjo vjen pas shqetësimeve të Guardiolës që Fernandinho po luan javë pas jave këtë sezon dhe me Manchester United që u lidh me Fredin si zëvendësim për Michael Carrick.

Objektivi kryesor i Citit këtë muaj megjithatë, është një qendër-mbrojtës.