Vllaznia-Kamza si një finale e vërtetë, vetëm se i vetmi trofe që do të fitohet me shumë gjasa do të jetë ai i qëndrimit në Superiore.

Ndeshja e kësaj të mërkure në “Loro Boriçi” është e ngjashme për shkodranët me atë të javës së fundit të sezonit të kaluar, vetëm se këtë herë Vllaznia ka nevojë për një fitore.

Kamza, e cila në dy fazat e para luftonte për Europën, papritur e gjeti veten në garën e mbijetesës dhe tashmë është e detyruar të mos humbasë në “Loro Boriçi”.

Ndërsa një fitore pothuajse do t’i siguronte mbijetesën. Për të dyja skuadrat kjo është një ndeshje që duhet fituar dhe lajmi i mirë për Gjokën është rikthimi i Sukajt, ndërsa shqetëson disi forma e Orelesit.

Për nga ecuria në javët e fundit të dyja skuadrat janë me statistika të ngjashme, ndërkohë që Kamza dy javë më parë ia doli të mos humbiste me Teutën, duke përmbysur madje dhe një disavantazh të dyfishtë të durrsakëve.