Tashmë është zyrtare, skuadra gjermane e Hamburgut, ku aktivizohej mbrojtësi i Kombëtares, Mërgim Mavraj ka rënë matematikisht nga kategoria.

Pavarësisht se ishin duke fituar ndaj Borusias së Mynshengalabahut, fitorja e Volsburgut, e ka dërguar Hamburgun në të dytën.

Ky dështim nuk është pranuar, të cilët i kanë vënë flakën stadiumit, dhe nuk kanë lejuar që ndeshja ndaj Mynshenglabahut të përfundojë.

Një tragjedi për tifozët, pasi kjo ishte hera e parë që Hamburgu e shikonte veten në Ligën e Parë.

Kështu pas 55 vitesh qëndrimi në Bundesliga, Hamburgu nga edicioni i ardhshëm do të bëjë gara në Ligën e Parë gjermane.