Tashmë është thuajse zyrtare: Kukësi do të përfaqësojë Shqipërinë në Ligën e Kampioneve në sezonin e ri në mungesë të Skënderbeut që deri më tani është i dënuar.

Ndonëse çështja e korçarëve ende nuk ka përfunduar, tashmë skuadrat kanë filluar të bëhen gati për pjesmarrjen në këto kupa.

Tek skuadra kukësiane ka diçka interesante në edicionin e sivjetëm. Pas “Qemal Stafës” dhe “Elbasan Arenës”, tashmë verilindorët do t’i luajnë ndeshjet europiane në mitikun “Loro Boriçi”.

Por tashme mbetet për t’u përcaktuar në Champions apo në Europa League.

Kështu, Skënderbeu kampion. Nëse do të arrija ta fitojë betejën të paktën pjesëmarrjen në Europë në sezonin e ardhshëm, turin e parë do ta luajë në shtëpi dhe më pas do të zhvendoset në atë që konsiderohet si shtëpia korçarëve në Europë, “Elbasan Arena”.

Laçi dhe Partizani janë gjithashtu në garë për të marrë pjesë në kompeticionin e dytë për nga rëndësia në kontinent.

Kurbinasit e kanë të licencuar stadiumin e tyre për raundin e parë dhe të dytë dhe, nëse kalojnë më tej, do të zhvendosen në “Loro Boriçi”.

Partizani ka përzgjedhur “Selman Stërmasin”, sigurisht nëse arrin ta ruajë pozicionin që ka në renditje.
© shkodrasport.com