Pep Guardiola është shpallur trajneri i vitit në Premierligë nga Shoqata e Trajnerëve të Ligës.

Guardiola e udhëhoqi Manchester Cityn drejt titullit në Premierligë me një numër rekord pikësh, plot 100 dhe duke shënuar 106 gola.
Spanjolli e fitoi edhe Kupën e Ligës me skuadrën e tij, duke e mposhtur Arsenalin 3-0 në finalen e Wembley.

Kujtojmë që në këtë garë merrnin pjesë edhe trajnerët e njohur: Jurgen Kloppin i Liverpoolit, Sean Dyche i Burnley, Nuno Espirito Santos i Ëolves, Neil Ëarnock i Cardiff dhe John Coleman i Accrington Stanley.