Kupa e Botës është vetëm pak orë larg dhe dihet se sulmuesit do të luajnë një rol vendimtar në rezultatin final.

Këta janë super yjet e futbollit, ata që paguhen më shumë dhe që fitojnë më shumë trofe. Kjo nuk do të thotë se rolet e tjera janë më pak të rëndësishme, por janë sulmuesit ata që marrin lavdinë në fund me golat ose asistet e tyre.

Për të fituar Kupën e Botës, zakonisht, duhet të kesh një sulmues të madh. Edhe pse mesfusha e Spanjës ka qenë magjike në 2010-ën, ata nuk do të kishin shkuar shumë larg pa efikasitetin e David Villa para portës.

Edhe loja mbrojtëse e Italisë në 2006-ën kishte nevojë për mbështetjen e sulmuesve. Dhe Brazili nuk do ta kishte fituar kurrë Kupën e Botës në 2002-in pa Ronaldo-n.

Kështu, më poshtë janë renditur 10 sulmuesit që janë kandidatët kryesorë për të fituar Këpucën e Artë të Botërorit.

Por ju mund të fitoni gjithashtu duke përfituar nga kuotat e jashtëzakonshme që ofron EuroLloto, kompania që garanton besimin tuaj.

10. Robert Lewandowski
Poloni, 94 ndeshje, 53 gola

Statistika: Robert Lewandowski ka shënuar më shumë se 40 gola në të gjitha kompeticionet për Bayern Munich në të secilin prej tre sezoneve të fundit.

Kuota e EuroLloto për Lewandowski si golashënuesi më i mirë i Rusi 2018: 33.00

9. Kylian Mbappe

Francë, 15 ndeshje, 4 gola

Statistika: Në moshën 19 vjeç, Mbappe ka shënuar më shumë se 50 gola në karrierën e tij si futbollist profesionit për klubin dhe kombëtaren: Monaco (27); PSG (21); Francë (4).

Kuota e EuroLloto për Mbappe si golashënuesi më i mirë i Rusi 2018: 31.00

8. Harry Kane
Angli, 24 ndeshje, 13 gola

Statisika: Sezonin e kaluar, Harry Kane është bërë lojtari i parë në historinë e Premier League që ka shënuar më shumë se 10 gola me të dy këmbët dhe më shumë se 5 gola me kokë në një sezon.

Kuota e EuroLloto për Kane si golashënuesi më i mirë i Rusi 2018: 16.00

7. Mohamed Salah
Egjipt, 57 ndeshje, 33 gola

Statistika: Mohamed Salah ka shkruar historinë e Premier League sezonin e kaluar, duke u bërë lojtari me më shumë gola të shënuar në një sezon të kampionatit anglez: 38.

Kuota e EuroLloto për Salah si golashënuesi më i mirë i Rusi 2018: 44.00

6. Thomas Muller
Gjermani, 91 ndeshje, 38 gola

Statistika: Ka shënuar 5 gola në Botërorin 2010 dhe të njëjtën gjë ka bërë edhe para katër viteve.

Kuota e EuroLloto për Muller si golashënuesi më i mirë i Rusi 2018: 26.00

5. Cristiano Ronaldo
Portugali, 150 ndeshje, 81 gola

Statistika: Për vitin e gjashtë radhazi, Cristiano Ronaldo ka qenë golashënuesi më i mirë i Champions League.

Kuota e EuroLloto për Salah si golashënuesi më i mirë i Rusi 2018: 13.00

4. Luis Suarez
Uruguai, 98 ndeshje, 51 gola

Statistika: Për vitin e tretë radhazi, Suarez e ka mbyllur La Liga-n me të paktën 25 gola.

Kuota e EuroLloto për Salah si golashënuesi më i mirë i Rusi 2018: 28.00

3. Antoine Griezmann

Francë, 54 ndeshje, 20 gola

Statistika: Antoine Griezmann ka shënuar shtatë gola në ndeshjet europiane të sezonit të kaluar; ka barazuar ecurinë e tij më të mirë në një sezon.

Kuota e EuroLloto për Salah si golashënuesi më i mirë i Rusi 2018: 12.00

2. Neymar

Brazil, 85 ndeshje, 55 gola

Statistika: Neymar ka realizuar 55 gola për Brazilin, duke u bërë golashënuesi i tretë më i mirë pas Pele (77) dhe Ronaldo (62).

Kuota e EuroLloto për Salah si golashënuesi më i mirë i Rusi 2018: 11.00

1. Leo Messi

Argjentinë, 124 ndeshje, 64 gola

Statistika: Lionel Messi e ka mbyllur sezonin e La Liga-s me numrin më të madh të golave të shënuar (34) dhe numrin më të madh të rasteve të krijuar (87).

Kuota e EuroLloto për Salah si golashënuesi më i mirë i Rusi 2018: 10.00

Të tjerë
Gabriel Jesus (Brazil, kuota 17.00), Edinson Cavani (Uruguai, kuota 32.00), Timo Werner (Gjermani, kuota 15.00), Diego Costa (Spanjë, kuota 23.00), Sergio Aguero (Argjentina, 21.00), Romelu Lukaku (Belgjika, 18.00)./telesport/