Kroacia u mund me rezultatin 4-2 nga Franca ku ekipi kroat pati shumë për të treguar. Mund të thuhet pa pikë dyshimi se loja që zhvilluan kroatët ishte e mrekullueshme pavarësisht rezultatit.

Dhe të gjitha meritat për ecurinë e Kroacisë sigurisht që i takojnë trajnerit Zlatko Daliç i cili ka bërë një punë të shkëlqyer. Megjithatë pas ndeshjes trajneri ka dhënë dhe një deklaratë paksa të çuditëshme ku kërkon falje.

“Fillimisht dua të uroj Francën për këtë titull. Për ne mund të them se kemi luajtur një ndeshje të madhe, por u penalizuam nga ajo penallti.

Pavarësisht kësaj humbje, duhet të jemi krenarë për gjithçka që kemi bërë deri tani. Ne kemi arritur suksesin më të madh në futbollin kroat, por na ka mbetur diçka peng dhe kërkoj falje pasi ne mund të bënim një tjetër hap më shumë.

Nuk është se Franca na surprizoi, pësuam dy gola të lehtë të cilëve u shtohen një autogol dhe një penallti”,– tha i mërzitur Zlatko Daliç.