Lojtari i Kombëtares Gjermane, Mesut Ozil ka marrë mjaft kritika në lidhje me lojën e tij. Por duket se këto kritika deri diku mund të jenë me vend por pastaj i kalojnë kufijtë e futbollit. Çështja bëhet politike, aty ku Ozil vendosi të bënte foto me presidentit e Turqisë, Rexheo Taip Erdogan. Ndërkohë që ka ardhur edhe reagimi i parë i futbollistit pas gjithë atyre kritikave.

Lojtari ka postuar në rrjete sociale një letër të gjatë ku thuhet se ai do ta bënte përsëri këtë veprim dhe madje ka thënë se nuk mund ta mohojë origjinën e tij.