Skuadra krutane ka zhvilluar ndeshjen e pare nderkombetare qysh nga themelimi i saje si klub. te shtunen pasdite te besuarit te Elvis Plorit jane ndeshur ndaj qiprioteve, AEL LImasol, skuader e njohur ne arenen nderkombetare.

Ndeshja mes tyre perfundoi me fitoren e ngushte te skuadres qipriote, me rezultatin 2-1. Pjesa e pare u mbyll me rezultatin 1-0, per skuadren qipriote, te cilet ne dy sulmet e organizuara, diti te finalizoj saktesisht me ane te Teserias ne te 38′ fale nje goditje perfekte brenda zones.

Ne pergjthesi pjesa e pare e ndeshjes ka qene e barabarte, me nje epersi te lehte te skuadres ishullore. Nga ana tjeter skuadra krutane eshte pare e organizuar ne te gjithe komponentet e lojes, por pa gjetur hapsira per te gjetur rrugen e rrjetes.

Pjesa e dyte e ndeshjes eshte me e mire per skuadren krutane, pas disa perpjekjeve do te gjej dhe golin e barazimit, me ane te Shehit.

Me golin e shenuar skuadra krutane perpiqet te marre frenat e lojes ne dore, por ne momentin me te mire ndeshkohet duke pesuar golin dyte ne te 81′, duke vulosur rezultatin perfundmtar.

Pas perfundmit te ndeshjes, trajneri krutan, Elvis Plori, ne nje prononcim dhe gazetes ” Shkodra sport online”, mes te tjerash shprehet se ” Jam i kenaqur me lojen e skuadres.

Me rastet e krijuara, skuadra i kishte te gjjtha mundesite te fitonte. Skuadra eshte ne rrugen e duhur dhe per te ardhmen , jam optimist se skuadra do te jete akoma me mire. ”

Ne fund te komentit te tij, numri nje i pankines krutane, pohoi se ne skuader ka te ngjare te kete ndryshime te tjera.

Kastrioti: Kuka, Shehi, LIla, Cela, Bardhi, Cutra, Stijepovic, Mziu, Shehu, Rrahim, Astina. Trajner : E. Plori

AEL Limasol : Prosek, Ch Kyriakiou, A. Tezeira, Juniors, Abraham, Fidelis, Geroulemou, Silva, M. Elias, Benitez, Churado.
Shenues : Teseria 38, ztrabkóbski 79′ / Shehi 61′
Nderim GOCI