Gjatë ditës së sotme, është bërë ndarja e grupeve për Kategorinë e Parë, Grupi A dhe Grupi B, ndërkohë që këto ditë pritet që të hidhet edhe shorti për kalendarin e sezonin 2018-19.

Kështu, Vllaznia e cila ra nga kategoria këtë sezon, do të ketë në grup Dinamon, ndërkohë që ka edhe shumë skuadra të tjera, të cilat pretendojnë një biletë për në Kategorinë Superiore.

Në Grupin B, Bylisi, Apolonia, Lushnja e shumë ekipe të tjera do të luftojnë për vendin e parë.

Grupi A

Vllaznia
Egnatia
Erzeni
Besëlidhja
Dinamo
Korabi
Burreli
Iliria
Veleçiku
Besa

Grupi B

Apolonia
Bylis
Pogradeci
Tomori
Oriku
Shënkolli
Turbina
Lushnja
Elbasani
Vora