Pas një sezoni të kaluar në kategorinë e dytë, Tirana është rikthyer në Kategorinë Superiore dhe synimin për të qenë protagoniste.

24 herë kampionët janë mposhtur nga Kamza në fund të takimit pas golit të Sabino Plakut në muntën e 89′ të takimit.

Ishte Tirana ajo që diktonte tempin e lojës që nga minuta e parë duke krijuar shumë raste për të zhbllokuar rezultatin.

Por pasaktësia e vendasve është shoqëruar edhe me formën fantastike të portierit të Kamzës Avdyli, i cili tregohet i kujdesshëm duke i mohuar disa herë golin Tiranës.

Në fund të pjesës së parë, fati nuk ishte me bardheblutë teksa kanë goditur shtyllën. Pas pushimit edhe Kamza ka mundësitë e veta, por gjithsesi mbetet Tirana favorite dhe në kontroll të ndeshjes.

Por teksa minutat kalojnë, vendasit nuk arrijnë të gjejnë golin e fitores dhe për shkak të pakujdesisë në prapavijë e kanë pësuar nga këmba e Plakut në fund të takimit.