Shqipëria do të luajë të dielën në transfertë ndaj Izraelit, në kuadër të Ligës së Kombeve. UEFA ka përcaktuar edhe gjyqtarët të cilët dot ndajnë drejtësinë në këtë takim, që mund të përcaktojë fatet e skuadrave në rrugëtimin e tyre në këtë kompeticion.

Kështu, kryesori do të jetë italiani i njohur Paolo Maxoleni i cili shpesh herë përcaktohet nga Federata Italiane për të gjykuar ndeshje të mëdha në Serinë A.

Ai u bë i njohur më shumë në mars, kur u përcaktua për të gjykuar takimin Milan-Juventus dhe ishin bardhezinjtë të cilët kundërshtuan, duke e konsideruar Maxolenin si tifoz milanist.

Edhe në futbollin shqiptar, Maxoleni është një emër i njohur, sidomos për tifozët e Vllaznisë dhe ato të Tiranës. Ishte pikërisht italiani, ai i cili gjykoi “finalen” Vllaznia-Tirana, në sezonin kur bardheblutë ranë nga kategoria.

Ndihmësit e Maxolenit, do të jenë po nga Italia, me asistent Fabiano Pretin dhe Mateo Paseri, ndërkohë që gjyqtarë linje, do të jenë Davide Masa dhe Piero Xhakomeli. Gjyqtar i katërt në këtë takim, do të jetë Xhorxho Pereti./vipsport/