Të rinjtë e Vllaznisë nuk ia kanë të realizojnë ëndërrën e tyre as këtë edicion të “Uefa Youth League” për t’u kualifikuar në turin e dytë të tij. Ndaj kazakistanasve të Astanës, ata kanë humbur me rezultatin 0-4, kur siç dihet, kishin humbur edhe ndeshjen e parë në transfertë me shifrat 1-3.

Pjesa e parë e ndeshjes në fakt ka qenë më e mirë për shkodranët që kanë patur edhe 3-4 raste shënimi por të pakonkretizuara. Ndërkohë, miqtë në të parin rast të tyre, arrijnë të shënojnë golin e parë.

Në minutën e 37-të, pas nje goditje kendi, topi mbet ne zonen e vendasve dhe shtyhet per ne rrjete nga Zhumadilov ndonese shkodranet pretendojne per nje prekje te topit me dore me pare nga ana e tij.

Pjesa e parë mbyllet 0-1 për Astanën. E dyta nis sërish me vrull për vendasit. Ne minuten e 59-te eshte nje rast i shkelqyer per Vllaznine. Palushani fut nje top tokazi nga e djathta dhe Qardaku shume prane portes nuk arrin ta shtyje ate per ne rrjete.

Nje mundesi e shkelqyer për vendasit për të barazuar por atë që se bënë ata, e bënë kazakistanasit. Një minutë më vonë, miqtë ekzekutojnë një goditje dënimi nga rreth 50 metra prej Sagnayev dhe topi kalon gjithë zonën duke përfunduar në rrjetë, i paprekur nga askush. Një gol që nuk duhej pësuar sepse këtu përfundimisht u mbyllën shpresat e kuqebluve.

Po ky futbollist do te shenonte edhe golin e trete per miqte pas nje hezitimi total te mbrojtjes se Vllaznise e cila u gjend e papergatitur per ta ndalur kete lojtar.

Rastet e Hoxhes dhe Qardakut nuk u konkretizuan dhe per rrjedhoje ne minuten e 88-te do kishte nje 11-metersh per miqte kur serish Sagnayev shenon, 0-4.

Vllaznia U19- Astana U19 0-4
Vllaznia: Qarri, Rahova, Smajli, Repaj, Mehja, Qardaku, Ndreca, Lisaj, Palushani, Asllani,

Shima.Tr: L. Zmijani. U aktivizuan edhe Sekja, Kulla, Kovaçi, Hoxha.

Astana: Saenko, Zhakipbajev, Iliasov, Iskakov, Sagnajev, Mazhit, Prokopenko, Karimov, Kairkenov,

Skvortsov, Zhumadilo.

Gjyqtar: Faruxha Çan Trustin (Maltë)