Sezonin e kaluar u shpall kampion me grupmoshën U9 ndërsa sivjet pretendon të mbrojë titullin me këtë moshë por edhe me atë U11. Akademia e Futbollit “Ada” duket se ka përqendruar punën tek moshat e vogla dhe ndonëse në kampionat merr pjesë edhe me ekipin e 15 vjeçarëve, me dy të tjerët gjërat shkojnë më mirë.

Në krye të tyre është një ish-futbollist i njohur i kësaj skuadre, Etrit Nika. Ai po punon me shumë pasion me fëmijët e Velipojës dhe në një të ardhme të shpejtë pretendon që Ada e të rriturve të mos ketë nevojë të marrë shumë futbollistë nga Shkodra, por të luajë me futbollistët e vet.

Gjithsesi këto janë plane dhe për Nikën mbi të gjitha ka rëndësi që këto fëmijë të mësojnë të luajnë bukur futboll. Aktualisht në stërvitje ai çdo ditë ka 60 fëmijë të cilët kanë shumë dëshirë të mësojnë. Ndërkohë përkrah Etritit, me përgatitjen e portierëve merret edhe një tjetër ish- lojtar i Adës, Besnik Ndoj.

“Kuptohet që kur fitohen trofe është diçka shumë e bukur dhe i motivon shumë fëmijët por për mua si trajner, e rëndësishme është që ata të stërviten dhe të luajnë me dëshirë”- shprehet Nika.

Baza materiale
Për të dytin vit me rradhë, të tre ekipet e kësaj Akademie janë paisur me bazë materiale të siguruar nga një biznesmen velipojak që jeton në Itali, pikërisht Nard Zefi. Interesant është fakti që ky biznesmen nuk ka preferuar të vërë në fanella emrin e firmës së tij, por ka shkruar:

“I love Velipoja” (Unë e dua Velipojën). Diçka mjaft interesante por që u ka ardhur shumë në ndihmë pjestarëve të kësaj Akademie të cilët janë ndjerë më mirë me një mbështetje të tillë.
© shkodrasport.com

Përbërjet e ekipeve të Akademisë “Ada” në sezonin 2018-2019:

ADA U9
1. Aron Hasanaj
2, Besardo Ndoj
3. Flavio Cesaj
4. Jurgen Gjeloshi
5. Klejdi Preka
6. Neidi Nika
7. Nikolas Gjoni
8. Noel Urita
9. Sebastjan Gjeka
10.Xhov Leka

ADA U11
1. Alevio Ndoj
2. Andrea Gjeka
3. Aron Meti
4. Devis Marku
5. Eliseo Marku
6. Emanuel Lleshi
7. Emiljano Mani
8. Endri Vushaj
9. Enriko Gjeloshi
10.Kledion Allaraj
11.Klevis Pjetri
12.Luis Gjeloshi
13.Regis Preka
14.Xhon Suka

ADA U15
1. Adriano Nikolli
2. Alberto Ndoj
3. Alfons Lisaj
4. Alfred Pepaj
5. Ardi Koçeku
6. Armando Kroni
7. Arsel Nekaj
8. Eduart Lleshi
9. Erjon Frani
10.Françesk Ndoka
11.Fraviol Ndreda
12.Gabriel Guri
13.Klajdi Qeleshi
14.Klodian Gjoni
15.Mario Kaçi
16.Ndue Kola
17.Nikola Mani
18.Rivaldo Ndoj
19.Xhastin Kota