Një lajm i shkëlqyer ka mbërritur këto ditë për Megi Doçin, futbollisten e Vllaznisë por edhe të kombëtares shqiptare.

Në bazë të studimeve të bëra nga blogu spanjoll “Futebol Feminino Alternativo”, ka rezultuar se golashënuesja më e mirë në botë për vitin 2018 është pikërisht Megi Doçi. Ajo ka shënuar 84 gola në ndeshjet zyrtare të zhvilluara gjatë këtij viti (ndeshje në kampionat, kupë, Kupat e Europës dhe takime me kombëtaren).

Interesant është fakti se blogu në fjalë shkrimin për këtë renditje, e ka shoqëruar me një foto të “SHKODRA SPORT” dhe ky padyshim që është një vlerësim edhe për sitin tonë.

Sulmuesja e Vllaznisë ka lënë në vend të dytë lojtaren e Barcelonës Krystyna Freda që ka shënuar 82 gola gjatë vitit që lamë pas.

Në vend të tretë ndërkohë në këtë listë është lojtarja e ekipit Santiago Morning të Haitit Roselord Borgella që ka shënuar 66 gola.

Në “TOP 20” janë edhe dy futbolliste të tjera të kampionatit shqiptar, pikërisht Cyme Lulaj e Kinostudios që ka shënuar 50 gola dhe renditet në vendin e pestë. Ndërsa lojtarja e Apolonisë Kesjana Goro me 39 gola ndodhet në vendin e 12-të.

TOP 20

1- Megi Doci (ALBÂNIA, VLLAZNIA) 84 gols;

2- Krystyna Freda (EUA, BARCELONA FA) 82 gols;

3- Roselord Borgella (HAITI, SANTIAGO MORNING) 66 gols;

4- Anastasia Toma (MOLDÁVIA, ENP FAMAGUSTA) 51 gols;

5- Eëelina Kamczyk (POLÔNIA, GÓRNIK LECZNA) 50 gols;

= Cyme Lulaj (ALBÂNIA, FC KINOSTUDIO) 50 gols;

7- Karina Olkhovik (BIELORRÚSSIA, FC RGUOR MINSK) 49 gols;

8- Olha Ovdiychuk (UCRÂNIA, ëFC ZHYTLOBUD-1 KHARKIV) 46 gols;

9- Laura Luis (PORTUGAL, SPORTING CLUBE BRAGA) 42 gols;

10- Diana Silva (PORTUGAL, SPORTING CP) 40 gols;

= Mariana Larroquette (ARGENTINA, UAI URQUIZA) 40 gols;

12- Lorena Balic (CROÁCIA, ZNK OSIJEK) 39 gols;

= Kesjana Goro (ALBÂNIA, APOLONIA) 39 gols;

= Emueje Ogbiagbevha (NIGÉRIA, FC MINSK) 39 gols;

15- Claudia Chiper (MOLDÁVIA, ENP FAMAGUSTA) 38 gols;

= Rebeca Elloh (COSTA DO MARFIM, BARCELONA FA) 38 gols;

= Samantha Kerr (AUSTRÁLIA, CHICAGO RED STARS, PERTH GLORY) 38 gols;

= Anna Pilipenka (BIELORRÚSSIA, FC MINSK) 38 gols;

= María José Urrutia (CHILE, PALESTINO) 38 gols;

= Daelle Melchie Dumornay (HAITI, AS TIGRESSES) 38 gols.

Në vitin 2017 po ky blog në renditjen e bërë për golat e shënuar, Megi Doçi do të zinte vendin e katërt në botë me 46 gola të shënuar. Vendi i parë në vitin 2018 padyshim që është një arritje e madhe për të, për Vllazninë por edhe për futbollin shqiptar të femrave.
Gjergj KOLA