Trajneri i Kukësit, Armando Cungu, doli ditën e sotme në konferencën e zakonshme për shtyp, ku foli për sfidën e ditës së nesërme, atë ndaj Tiranës.

Cungu
Shkodrani ka vlerësuar maksimalisht këtë përballje, ndërkohë që foli edhe për një nga çështjet më të diskutuara në javën e fundit, atë të aleancave.

Sfida ndaj Tiranës…
“Tirana është një ekip tjetër këtë vit, është më atraktive dhe e qetë. Po merr edhe rezultate. Gjithsesi kjo nuk na fut në presion apo siklet, apo të kemi frikë nga kundërshtari. Të gjithë janë të njëjtë, tre pikë vlen çdo ndeshje.

Duhet djersijmë fort për të fituar me çdo ekip, ia lëmë fushës, kam besim te djemtë. Sa i takon sistemit të lojës, nesër do të vendosim përfundimisht. Kushdo që luan do japë më të mirën për grupin. Këtë e kemi bërë edhe herët e tjera dhe do e bëjmë nesër.

Përballja në Kupë…

Bëmë disa eksperimente në Kupë me formacionin dhe modulin. Ishte edhe e detyrueshme duke ditur që na duhej kualifikimi. Nuk do thoja që e arritëm në vështirësi, 2-0 është rezultat i pastër. Dominuam në të dyja ndeshjet, nuk rrezikuam kualifikimin. Ata vetëm na e bënë të vështirë të shënonim.

Sa i takon Tiranës, na duhen tre pikët. Objektivi ynë është që të marrim maksimumin në çdo ndeshje. Jemi stërvitur mirë dhe tani na duhen pikët. Ka ikur koha e lojërave të bukura e pa rezultate, pikët kanë rëndësi.

Lufta për titullin kampion…

Nuk kam arsye të jem i tensionuar. Gara është e gjatë do punojmë njëlloj. Pesë pikë duken shumë, por nuk do të jenë asgjë. Më keni pyetur edhe kur kundërshtari ka qenë 11 ose 12 pikë dhe quhej kampionati i mbyllur e nuk flitej për rivalitet. Në fakt e mbyllëm me tre pikë. Siç gabuam ne, gabuan edhe ata. Me rëndësi është të jemi të qetë dhe të vazhdojmë njëlloj.

Aktivizimi i Valdet Ramës…

Nuk ka nevojë për reklamë, emri dhe karriera flasin vetë për Valdet Ramën. I duhet pak kohë të kapë ritmin dhe të ambientohet. I duhet dhënë pak kohë. Nuk ka ndonjë gjë për të shqetësuar. 4-4-2 e kemi provuar edhe më parë. Rrethanat e lojës të bëjnë të luash ashtu. Nuk është e thënë se do e nisim dhe do e mbarojmë me një sistem loje. Kjo varet nga kundërshtarët.

Perforcmanda e Ethemit…

Sa i takon mesfushorit Ethemi, ka bërë një kampionat shumë të mirë, ka ardhur në rritje. Me të drejtë e evidentoni dhe do vazhdojë të jetë pjesë e rëndësishme e ekipit. Do na ndihmojë. Po gëzon moment të mirë dhe besoj tek ai. Do të jetë titullar dhe shpresoj të vazhdojë të shënojë, pasi javët e fundit ka rezultuar efikas për ne.

Angazhimi i kundërshtarëve në fushë…

Kush më njeh, e di që jam i drejtpërdrejtë. Nuk kamë parë se është favorizuar apo ndihmuar Kukësi, përkundrazi kam parë një egërsi, një ashpërsi nga çdo ekip që tenton të japi maksimumin kundër Kukësit. Ndoshta kjo pyetje do t’i shkonte më për shtat ekipeve të tjera, sepse realisht ndryshe sillen me ne dhe ndryshe sillen me kundërshtarët tonë. Këtu nuk bëhet fjalë për një ekip, por bëhet fjalë për disa ekipe.

Por, siç thashë edhe më përpara, ajo që na takon ne si klubi i Kukësit dhe mua si trajner është që të bëjmë më të mirën e mundshme në stërvitje dhe këtë gjë ta shprehim në fushën e lojës. Kjo është puna ime dhe marr përsipër dhe kam në dorë për të bërë. Pjesa tjetër nuk më takon mua dhe nuk jam unë ai që i duhet të gjykojë të tjerët për këtë punë”.

Arbitrat dhe tendenca kundër…

Nuk mund ta them këtë përfundimisht. Unë shpreh diçka që është e dukshme dhe besoj se edhe ju e keni parë. Kemi pasur shumë dëmtime prej ndërhyrjeve brutale, të cilat kanë qenë kundër nesh të disa ekipeve dhe jo vetëm të një ekipi. Sikurse edhe në ndeshjen e fundit në Vlorë.

Më vjen shumë keq, gjithkush ka mendimet e veta dhe unë i respektoj çdo mendim. Jemi në demokraci dhe gjithkush ka të drejtë të flasë në mënyrën e tyre të të parit të gjërave. Por që të flasë një profesionit në mënyrë të drejtë është e pakuptueshme, që të thotë se goli i Vlorës ishte i rregullt.

Po i kthehemi edhe një herë pyetjes që më bëre. Kur rregullorja e thotë shumë qartë që është lojë e rrezikshme, aq më tepër që kur lojtari ynë rri tre minuta i shtrirë dhe ne nuk dimë të aktrojmë. Ne e kemi problem që edhe të vonojmë lojën kur është në favorin tonë, sepse nuk dimë të shtrihemi në tokë kot.

Por dimë të luajmë futboll. Çudia më e madhe dhe qesharake ka qenë kur kanë thënë se ishte një gol i bukur dhe nuk duhej anuluar. Nëse ka rregullore që thuhet se gola të tillë quhen atëherë ma tregoni sepse unë nuk e di”.