Shqipëria U-15 ka filuar më datën 1 Prill grumbullimin pesë ditor që po zhvillohet në qytetin e Durrësit. Nën urdhërat e trajnerit Armand Dama janë 24 lojtarë, të cilët janë ndjekur më parë në seleksionimet e shumta që janë zhvilluar brenda dhe jashtë Shqipërisë.

Kuqezinjtë 15 vjeçarë përveç stërvitjeve që po zhvillojnë në Olympic Park, do të zhvillojnë dhe dy ndeshje miqësore me përfaqësueset rajonale të Korçës dhe Tiranës, respektivisht në 3 dhe 5 Prill. Këto ndeshje miqësore do ti shërbejnë trajnerit Dama për të parë dhe vëzhguar me kujdes cilësitë e lojtarëve.

Ne rradhet e lojtareve te grumbulluar eshte edhe nje futbollist nga Akademia Vllaznia. Behet fjale per mesfushorin Ensar Tafili te datelindjes 28.05.2005, i cili luan ne pozicionin e mesfushorit te qendres dhe konsiderohet si e ardhmja e ketij reparti per kuqeblute.

Nje element qe ka spikatur me kombetaren U15 rajonale te Shkodres nen drejtimin e trajnerit Prençi dhe pikerisht paraqitjet e tij te mira ne kete ekip, kane bere qe edhe trajneri Dama ta perfshije ne rradhet e ekipit te tij per dy miqesoret e rradhes.

Ensar vjen nga nje familje shume e njohur ne sport, kryesisht ne ate te çiklizmit sepse xhaxhallaret e tij, Agimi dhe Sytkiu jane shume te njohur, nderkohe qe babai i tij, Shkelqimi eshte marre me qitje.

Megjithate ai ka vendosur te ndjeke rrugen e djalit te xhaxhait, Alsidit i cili eshte nje emer shume i njohur tek Vllaznia prej shume vitesh. Dhe deri me tani po e ben ne menyren e duhur.

Ensar Tafili eshte nje futbollist qe spikat tek ekipi i tij i Akademise Vllaznia dhe tashme padyshim qe do te tentoje ta beje kete gje edhe me ekipin kombetar.
© shkodrasport.com