Atalanta vendosi rekord pas plot 87 vitesh. Me 4 golat shënuar brenda 15 minutave ndaj Bolonjas në shtëpi (rezultati total 4-1), skuadra e Gjimshititi dhe Berishës barazoi rekordin e takimit Juventus-Roma të vitit 1932, ku brenda çerek ore lojë u realizuan 4 gola nga bardhezinjtë (fituan 7-1).

Me këtë fitore të madhe mbreme, Atalanta kërcënon Milanin në luftën për të siguruar kualifikimin në Champions League, një gjë që ata nuk e kanë arritur kurrë.

Skuadra e Atalantes eshte duke bere paraqitje shume te mira ne kampionatin e sivjetem dhe eshte ne zonen e Kupave te Europes sepse mban tashme vendin e peste ne renditje duke lene pas ekipet e kryeqytetit, Lazion e Romen.

Megjithate duhet thene se dy futbollistet e kombetares shqiptare, portieri Berisha dhe mbrojtesi Gjimshiti, nuk po gjejne shume hapesira dhe sidomos i pari, eshte merzitur nga kjo situate dhe me shume te ngjare ne vere do te largohet prej aty.