Italia eshte vleresuar si ekipi me i mire i Memorialit Nderkombetar “Vllaznia 2019” ndersa kupat per sportistet me te mire kane shkuar per boksieret e kombetares shqiptare teksa Arjon Kajoshi ka marre ate te boksit me teknik ndersa Krenar Zeneli ate te boksierit me te mire.

Ky ka qene verdikti i finaleve te zhvilluara mesditen e sotme ne “Qazim Dervishi”. Ne shtate ndeshjet e zhvilluara, 3 prej tyre jane fituar nga boksieret italiane, dy nga shqiptaret dhe nga nje kane fituar Kosova e Belgjika.

Gjithçka ka shkuar ashtu si duhet ne kete aktivitet qe zgjati tre dite dhe ne te kane marre pjese boksiere nga shtate vende te Europes ku ka spikatur ai i Italise ne rradhet e te cilit ishin boksiere qe kishin fituar shtate medalje europiane.

Finalet
56 kg Krenar Zeneli (Shqiperia)– Muhamet Qamili (Shqiperia) 3-0
64 kg Indrit Sokoli (Shqiperia)- Paolo Dilernia (Italia) 0-3
69 kg Ruben Veciunca (Belgjike)- Patriot Behrami (Kosova) 0-3
75 kg Arjon Kajoshi (Shqiperia)– Filipe Natal (Belgjika) 3-0
81 kg Besart Pireva (Kosova)- Simone Fiori (Italia) 0-3
91 kg Donald Paluca (Shqiperia)- Victor Schelstraete (Belgjike) 0-3
+91 kg Mirco Carboti (Italia)– Pavle Raiçkoviç (Mali i Zi) 3-0

Ne fund te aktivitetit, gjyqtaria ka percaktuar edhe me te miret e Memorial “Vllaznia 2019”

Boksieri me i mire i turneut u shpall Krenar Zeneli.

Boksieri me teknik u shpall Arjon Kajoshi

Boksieri me Luftarak Muhamet Qamili

Trajneri me i mire u shpall trajneri i kombetares italiane Fabrizio Cappai