Australia ka disa vite që bënë gara në kontinentin e Azisë për shkak të konkurencës së dobët në kontinentin australian.

Në kualifikimet për Kupën e Botës së vitit 2002 që u zhvillua në Kore dhe Japoni, Australia ka mposhtur Samoan Amerikane me rezultat 31-0.

Archie Thompson mban rekordin me gola në një ndeshje ndërkombëtare duke shënuar 13 gola në këtë sfidë.

Përveç tij, Zdrilic realizoi tetë gola, Boutsaints realizoi tri dhe futbollist të tjerë nga dy gola.

Sot bëhen 18 vite nga debakli më i madh në futbollin ndërkombëtar.