Veleçiku ka barazuar 0-0 pasditen e sotme ne “Reshit Rusi” ndaj Ilirise dhe ndonese ne pamje te pare duket se koplikasit duhet te jene te kenaqur ngaqe jane ngjitur ne vendin e pare te renditjes, ne fakt nuk eshte keshtu.

Kampionati sa vjen e behet me i veshtire dhe koplikasit serish ndjehen te rrezikuar per renien nga kategoria. Megjithate per barazimin ndaj fushe- krujasve, futbollistet, stafi teknik dhe tifozet e Veleçikut fajesojne edhe arbitrin e takimit, lushnjarin Laver Alla.

Ky i fundit nuk ka akorduar dy 11-metersha ne favor te Veleçikut ne minutat e fundit te ndeshjes, pas pengimit ne zone te sulmuesit Ujkaj. Pavaresisht protestave te futbollisteve vendas, Alla ka qene i vendosur ne vendimet e tij duke mos treguar piken e bardhe.

Sakaq trajneri Duli ne prononcimin e tij per mediat pas ndeshjes, nuk ka preferuar te ndalet konkretisht tek gabimet e arbitrave por i ka fajesuar sulmuesit e tij per mosshenimin e golave.

Edhe ne ndeshjet e kaluara, Veleçiku ka patur pretendime per arbitrat, sidomos para dy javesh ne Burrel, por edhe javes se kaluar ne sfiden me Shenkollin serish xhaketat e zeza favorizuan kundershtarin duke mos i ndeshkuar sa duhet me kartona.
© shkodrasport.com