Vllaznia zyrtarisht eshte Kampione e Grupit A per sezonin 2018-2019 ose siç konsiderohet ndryshe “kampione e Veriut”. Ky eshte verdikti i arritur ne perfundim te fazes se trete te kampionatit, ndeshjet e te ciles kane perfunduar sot.

Ne takimin e fundit, shkodranet kane udhetuar drejt kryeqytetit per t’u ndeshur me rivalen e saj kryesore- Shkendine por duke qene se e kishin arritur objektivin e tyre, nuk i kane kushtuar shume rendesi kesaj ndeshje dhe per rrjedhoje janw mundur me rezultatin 3-0.

Vendasit kane shenuar golin e pare ne minuten e 20-te me ane te Tunit dhe pjesa e pare eshte mbyllur me kete rezultat. Ne te dyten Shkendia ka shenuar edhe dy gola te tjere me ane te Shabanit dhe Markut por Vllaznia nuk este merakosur shume per humbjen sepse tashme po mendon per play off-in ku padyshim qe do te synoje fitimin e titullit kampion.

Ne fund te ndeshjes eshte zhvilluar edhe ceremonia e dorezimit te kupes per ekipin e Vllaznise por ajo qe ka rene ne sy ka qene neglizhenca e FSHF-se teksa asnje perfaqesues i saj nuk ka qene i pranishem ne Kamez per te dorezuar kupen dhe kete ritual e ka kryer vezhguesi i ndeshjes. Megjithate e rendesishme eshte qe Vllaznia mori edhe nje tjeter trofe.
www.shkodrasport.com