Kategoria e Parë luan javën e saj të fundit, me dy ekipet që kanë siguruar ngjitjen prej javësh, Vllaznia e Grupit A dhe Bylisi në Grupin B. Takimet luhen të gjitha në një ditë dhe startojnë në orën 16:00.

Janë mësuare dhe skuadrat që kanë rënë në Kategorinë e Dytë, pikërisht Vora nga Grupi A dhe Tomori nga Grupi B. Jo vetëm kaq, por tashmë luhet për ndeshjet shtesë që sigurojnë mbijetesën e pikërisht Shënkolli luan finale në Grupin e vet me Veleçikun, ndërsa Elbasani luan me Turbinën. Ja ndeshjet e javës së fundit të Kategorisë së Parë:

Kategoria e Parë/Java e 27

Të shtunën ora 16:00

Grupi A

Play-Off

Vllaznia-Erzeni

Dinamo-Besëlidhja

Korabi-Pushim

Play-Out

Shënkolli-Veleçiku

Iliria-Vora

Burreli-Pushim

Grupi B

Play-Off

Bylis-Besa

Oriku-Egnatia

Lushnja-Pushim

Play-Out

Tomori-Pogradeci

Elbasani-Turbina

Apolonia-Pushim