Me fitoren ndaj Kievos, Interi jo vetëm që ka bërë një hap para në drejtim të Ligës së Kampionëve, por ka ndihmuar kapitenin Samir Handanoviç të krijojë një rekord për sa i përket Serisë A. Duke përfshirë edhe takimin e të dielës mbrëma, slloveni ka regjistruar plot 17 ndeshje sezonale pa u ndëshkuar.
handanovic

Kjo arritje e numrit 1 zikaltër shkon paralel me atë të skuadrës. Ashtu si lideri i tyre, edhe mbrojtja nuk ka lëshuar për asnjë moment. Ajo e skuadrës së Spaletit është prapavija që ka realizuar gjithashtu 17 ndeshje pa lejuar gola, duke u bërë kështu më e mira e kampionatit italian e duke lënë pas një superfuqi sJuventusi.

Mbase Kievo nuk është Atalanta, por pikërisht ndaj këtyre dy skuadrave, zikaltrit nuk kanë lejuar asnjë goditje në kuadrat kur i kanë pritur në “San Siro”.

FAKTORI “POLITANO” – Dëmtimi ndaj Kievos mund t’i kushtojë Napolin, por Mateo Politano i ka dhënë shumë Interit në sezonin e parë, përveç pesë golave dhe gjashtë asisteve në 34 paraqitje. Ai ndaj Kievos ishte goli i 25-të në karrierë për ish-anësorin e Sasuolos, teksa goditja që dërgoi në rrjetë ishte e 300-ta ndaj portave rivale në karrierën e tij në Serinë A.