Daniele De Rossi lajmëroi ditën e djeshme se ky do të jetë ky sezoni i fundit me Romën dhe më pas do të zhvendoset në Amerikë, pas 18 vitesh me fanellën e kryeqytetasve.

Një ikonë e Romës, Francesco Totti ka shkruar “lamtumirën” e tij për atë që nga tifozët vedhekuq njihej me nofkën “kapiteni i ardhshëm”.

“Sot është një ditë e trishtuar. Mbyll një kapitull të rëndësishëm të historisë së Romës, të Romës sonë. Kemi kaluar shumë së bashku, jemi rritur bashkë, jemi bërë burra, e pastaj futbollistë, e në fund prindër”.

“E dinim se ky moment do të vinte herët apo vonë. Dua të të them vetëm se do të mbetesh vëllai im i fituar përjetë. Të uroj më të mirë dhe jam i sigurt se do të dish ta bësh. Të dua Dani. Ka tifozë të futbollit dhe pastaj tifozë të Romës. Do të kthemi të mëdhenj bashkë”, ishte mesazhi i Tottit për mikut e tij.

Totti dhe De Rossi kanë fituar së bashku edhe Botërorin e 2006-ës me Italinë.