Zbardhet i plote shorti i kampionatit te sezonit 2019-2020. Ai do te nise me 24 gusht me ndeshjet e javes se pare ku Vllaznia do te prese ne Shkoder ekipin e Laçit.

Por nderkohe ne fazen e pare te kampionatit, ekipi shkodran duket disi i favorizuar sepse do te luaje edhe 4 ndeshje te tjera ne “Loro Boriçi”. Perveç Laçit, do te prese ne kete stadium edhe Tiranen, Luftetarin, Skenderbeun dhe Partizanin.

Nderkohe kuqeblute do te luajne ne transferte me ekipet e Bylisit, Teutes, Kukesit dhe Flamurtarit. Nese kuqeblute i bejne nje nisje te mire kampionatit, padiskutim qe ecuria e tyre mund te jete e tille edhe ne vazhdim.

Megjithate me shume se gjithçka tjeter eshte starti dhe ai duhet te jete i mbare. Ja kalendari i plote i kuqebluve ne fazen e pare:

Java 1 Vllaznia- Laçi

Java 2 Bylis- Vllaznia

Java 3 Vllaznia- Tirana

Java 4 Teuta- Vllaznia

Java 5 Vllaznia- Luftetari

Java 6 Vllaznia- Skenderbeu

Java 7 Kukesi- Vllaznia

Java 8 Vllaznia- Partizani

Java 9 Flamurtari- Vllaznia