Pas javes se gjashte ne grupin A te kategorise se pare po fillon ndarjen e skuadrave pretende me ato qe do luftojne per mbijetesen, gje qe e kisha parashikuar se pas javes se dhjete do jemi me konkret me analizen tone por gjithsesi skuadrat ne baze se organikes qe kane ne dispozicion, jane me efektive ne objektivat e fillimit te sezonit 2019-2020 ku normalisht veshtiresite e kampionatit nga java ne jave shtohen. Dhe pikerisht keto skuadra: Korabi, Beslidhja, Kastrioti e Erzeni luftojne per kreun, kurse pjesa e tjeter e skuadrave do luftojne per mbijetesen.

Beslidhja – Shkumbini (2-0)
Rezultat i paster i vendasve te cilet nga java ne jave duhet te krijojne stabilitet ne rezultate ne menyre qe te jene brenda objektivave per Superioren. Gjithsesi duhet qe skuadra te mos jete nen presion por te lihet e qete ne javet e ardhshme ne menyre qe te jape me te miren e mundshme nga ndeshja ne ndeshje.

Korabi-Dinamo (1-0)
Ekipi vendas, e kam thene edhe ne javet e perparme se eshte skuadra me stabilitetin me madh ne keto gjashte jave, por duhet te shikojme vazhdimesin. Sa i perket Dinamos duhet te mos gabojne ne ndeshjet brenda deri ne periudhen e merktaos perndryshe do jete shum von per mbijetesen.

Egnatia-Erzeni (0-0)
Dy skuadra te cilat kerkonin fitoren sidomos ekipi vendas i cili perseri vazhdon me serialin e barazimeve. Ky i kesaj jave ndikoi edhe ne largimin e trajnerit, qe per mendimin tim eshte pak i nxituar sepse skuadra ka bere perfomanca te mira. Erzeni eshte ekipi i cili me formen aktuale posedon pike dhe te krijon bindjen per t’u respektuar si pretendent.

Kastrioti – Burreli (2-0)
Kastrioti eshte ndertuar per superlig dhe nuk i lejihen gabime sidomos ne fushen e vet,nuk ka pasur stabilitet rezultatesh gjithsesi organika e kesaj skuadre esht per tu vlersuar si skuadra qe do kerkoj ngjitjen ne superiore.Burreli nuk po arrin te dale nga kriza e rezultateve gje e cila po e penalizon ne renditje.

Veleçiku-Terbuni
Dy skuadra qe po kalojne forme te ndryshme. Ekipi vendas po rikap formen dhe rezultatet ndersa ekipi mik i cili po humbet pike te vlefshme nga java ne jave.

•Java e gjashte nuk dhuroi asnje fitore te skuadrave udhetuese e kjo tregon se kampionati tani ka filluar te hyje ne veshtiresite reale te gares. Do ta quaja si jave te Velecikut sepse rikonfirmoi formen e treguar te javes se kaluar duke arritur te marre fitoren e dyte radhazi. Kampionati do behet me i bukur nese do fillojne ta zbukurojne edhe ekipe si Dinamo dhe Burreli te cilat jane ne krize rezultatesh.