Vedat Muriqi është një nga sulmuesit shqiptarë më në formë për momentin. Muriqi tashmë aktivizohet në kampionatin Turk me ekipin e Fenerbahces, ku ka bërë një nisje shumë të mirë të kampionatit.

Sulmuesi shtatlartë i përfaqësueses së Kosovës, tashmë ka marrë vëmendjen e mediave në Turqi pas performancave të bëra.

Në një intervistë për televizonin NTV, për të treguar kënaqësinë me formën e tij të deritanishme, Muriqi nuk është treguar aspakt modest teksa ka t

“Dua të përziejë aftësitë e disa lojtarëve te vetja. Kam qetësinë e Ibrahimovicit në fushë, përfundimin e Lewandovskit dhe ambicjet e Cavanit”, ka thënë Vedat Muriqi./newsport/