Granit Xhaka ka qenë temë në mediat angleze dhe ato evropiane për rreth dy javë.Mesfushori shqiptar pati një përplasje me tifozët e Arsenalit të cilët pa të drejtë e vërshëllyen në momentin që ky po zëvendësohej në ndeshje ndaj Crystal Palace.

E pas këtij gjesti, Xhakës i është hequr edhe shiriti i kapitenit te Arsenali nga trajneri Unai Emery.Pas asaj ndeshje ndaj Crystal Palace, Arsenali ka zhvilluar katër takime të tjera dhe Xhaka nuk është aktivizuar. Për këtë mesfushori nga Kosova ka folur në një intervistë për të përditshmen zvicerane Blick.

“Mund të thoni që gjërat kanë qenë pak furishëm. Javën e kaluar në veçanti një përvojë emocionale shumë e veçantë për mua. Por unë jam duke shkuar shumë mirë përsëri, unë kam qenë duke stërvitur këtë javë dhe mezi pres detyrat e mia të ardhshme. Në klub dhe në ekipin kombëtar”, tha fillimisht Xhaka, që tregoi se si ndodhi e gjithë ngjarja.

“Kur numri i fanellës sime u ndez në semaforin e zyrtarit të katërt dhe tifozët tanë vetë reaguan, kjo më goditi shumë dhe më shqetësoi vërtet. Ishte shumë lënduese dhe zhgënjyese. Unë nuk mund ta kuptoj, veçanërisht përhapjen e saj dhe armiqësinë ekstreme ndaj meje”, vazhdoi tutje mesfushori shqiptar.

27-vjeçari thotë se i erdhi shumë mirë kur shokët e skuadrës shkuan në shtëpi të tij për ta vizituar pas asaj që ndodhi në stadium.

“Disa nga shokët e mi të skuadrës erdhën për të më parë mua dhe unë mendova se ishte e shkëlqyeshme. Ata më inkurajojnë ta bëj atë. Tifozët e Arsenalit në të gjithë botën nuk e pëlqyen mënyrën se si tifozët ishin në stadium dhe e dënuan atë”, vazhdoi tutje Graniti.

Prishtinasi thotë se ka marrë shumë përkrahje nga bota e futbollit, trajnerët, lojtarët, por edhe tifozët e Arsenalit nga e gjithë bota.

“Mora shumë përkrahje, veçanërisht nga skena sportive, si nga lojtarët, ashtu edhe nga trajnerët. Dhe kështu nga shumë tifozë të Arsenalit nga e gjithë bota. Kjo tregon se si është. Kjo është mirëpritur dhe kuptuar mirë nga komuniteti i futbollit. Jam shumë i kënaqur për këtë”, u shpreh Xhaka. /Telegrafi/