Prej gati tre muajsh ndodhen ne Azerbajxhan dhe ndonese nuk kane patur deshire te zbulojne emrin e skuadres me te cilen jane duke u stervitur, gjithçka eshte “dekonspiruar” diten e sotme.

Ka qene lista e kombetares U20 qe do te grumbullohet neser dhe qe eshte publikuar diten e sotme, e cila ka zbardhur gjithçka. Dy futbollistet shkodrane, mesfushori Arber Daija dhe sulmuesi Mehdi Çoba konsiderohen lojtare te klubit azerbajxhanas Sabah FC.

Ne fakt ne baze te informacioneve qe ne kemi, te dy keta futbolliste ende nuk kane firmosur me klubin ne fjale sepse presin hapjen e merkatos se janarit per ta konkretizuar kete gje.

Fakti qe kane tre muaj duke u stervitur me kete ekip, tregon me se miri se azerbajxhanasit kane pare diçka te mire tek keta dy lojtare dhe prandaj duan t’i bejne pjese te tyre nga janari.

Ne fakt, si Daija ashtu edhe Çoba,te dy 19 vjeçare, jane rritur sebashku tek Akademia AAS ne Shkoder dhe sebashku me Eslit Sala dhe Kevin Haveri kane formuar nje katershe fantastike me te cilen sukseset nuk kane qene te pakta.

Dhe ne fakt, edhe karriera e tyre po shkon mbare. Sala eshte bere pjese e ekipit La Valetta ne Malte, Haveri me Mantoven ne Itali dhe Daija e Çoba ne Azerbajxhan me Sabah FC.
www.shkodrasport.com