Lionel Messi fitoi Topin e Artë të gjashtë të hënën në mbrëmje dhe me të Barcelona festoi të 12-tin të fituar nga një prej lojtarëve të tyre.

Tifozët katalanas tani janë më të mirë se 11 Topa të Artë të fituar nga Real Madrid, me të dy gjigantët spanjollë që janë bindshëm përpara nga AC Milan dhe Juventus – që kanë nga tetë.

Topi i Artë i parë Barcelonës ishte ajo e Luis Suarez në vitin 1960.

U deshën 13 vjet derisa Johan Cruyff fitoi të dytin e tyre – ai e fitoi atë përsëri vitin e ardhshëm.

Pastaj Hristo Stoichkov mori në duart e tij çmimin në 1994, Rivaldo në 1999 dhe Ronaldinho në 2005. Ndërsa, Messi ka dyfishuar totalin e klubit spanjoll.

Alfredo Di Stefano e fitoi për herë të parë për ‘Los Blancos’ në 1957, duke e bërë atë përsëri në 1959. Raymond Kopa, Luis Figo, Fabio Cannavaro, Cristiano Ronaldo (katër) dhe Luka Modric sollën më shumë trofe të tillë në ‘Santiago Bernabeu’.

Ronaldo Nazario fitoi çmimin me Interin në 1997, por gjithashtu kaloi një pjesë të atij sezoni me Barcelonën.

E njëjta gjë ndodhi me Figo dhe Cannavaro, që nuk iu numëruan si të Realit pasi kishte kaluar gjysmën e vitit diku tjetër.