Pas Nikolai Gospodinov e Vladimir Ivankoviç, malazezi Darko Vujaçiç behet trajneri i trete qe vjen tek Vllaznia e basketbollit te meshkujve kete sezon.

Ky i fundit eshte prezantuar mbremjen e sotme para ekipit pasi ka firmosur kontraten me presidentin Xhaferi dhe duhet thene se kjo firme eshte me e goditura qe numri 1 i basketbollit shkodran ka bere.

Pas bullgarit Gospodinov qe u duk se kishte ardhur ne Shkoder “per te ekserimentuar”, rradha i erdhi kroatit Ivankoviç qe mbase mund te kete “ardhur gabim” tek Vllaznia.

Kjo sepse ne ato dite, para se ai te vinte tek kuqeblute, eshte kontaktuar me perpara Vujaçiç dhe akordi thuajse ka qene shume prane. Nuk dihet se çfare ndodhi dhe pse kandidatura e malazezit ra poshte, por “vetem per momentin” sepse Vujaçiç erdhi se erdhi tek Vllaznia.

Ky eshte kontakti i tij i dyte me kete ekip pasi e ka drejtuar per pak kohe edhe ne vitin 2015, pikerisht ne fazen finale te kampionatit. Ish- presidenti Sokol Dibra e pat marre duke qene se kampionati u rrezikua seriozisht ne ate periudhe ngaqe ne gjysmefinale rezultati i ndeshjeve me Kamzen ishte ne 1-1.

Skuadra filloi te mosfunksiononte si duhet dhe ardhja e Vujaçiç normalizoi gjerat dhe Vllaznia kaloi ne finale ku mundi me rezultatin e paster 3-0 ekipin e Tiranes dhe u shpall kampion.

Gjerat qe atehere kane ndryshuar. President nuk eshte me Dibra por Xhaferi. Ndihmes nuk do te kete me Gjeçajn por Berdicen, nderkohe qe tani pas kater vitesh, lojtare do te kete vetem Bekteshin dhe Rakajn. Te tjeret jane te gjithe te tjere. Megjithate objektivi nuk do te ndryshoje: Ai eshte serish fitimi i titullit kampion.
www.shkodrasport.com