Situata e Elseid Hysajt te Napoli vazhdon të bëhet gjithnjë e më e çuditshme. Futbollisti duket gjithmonë shumë pranë largimit nga napolitanët, por në vend që ta bëjë një gjë të tillë, palët ndryshojnë mendje dhe në fund ai qëndron pjesë e skuadrës edhe pse nuk po luan aq rregullisht në ato nivele që do të dëshironte.

Si për çudi, së fundmi, në vend të “divorcit” mes palëve, ka filluar diskutimi konkret për rinovimin.

Menaxheri i lojtarit prej kohësh ka bërë të ditur se futbollisti mendon largimin në mbyllje të këtij edicioni meqë nuk po luan rregullisht, por Xhanluka Di Marzio, gazetari italian që është një njohës i mirë i rrethanave të merkatos në Serinë A, ka bërë të ditur mbrëmë se drejtori sportiv Guintoli, ka hedhur poshtë hipotezën e një largimi të futbollistit.

Përkundrazi, ai i ka bërë menaxherit të Hysajt një ofertë konkrete për rinovimin e marrëveshjes mes palëve dhe zgjatjen e qëndrimit në Napoli të kapitenit të përfaqësueses shqiptare.

Di Marzio argumenton se duke pasur probleme të mëdha në mbrojtje preferohet më shumë që të mbahet Hysaj për të zgjidhur telashet, pasi ai njeh më mirë ambientin, sesa të afrohet një futbollist i ri që do të vuante me ambientimin. /vipsport/