Pas fitimit të Kampionatit të parë në historinë klubit, Goga Basket arrin të fitojë edhe Kupën e parë të Shqipërisë në basketboll për meshkuj.

Skuadra durrsake mposhti në finale Vllazninë me rezultatin 80-70. Ndonëse shkodranët kryesonin deri në plus 12 pikë, Goga përmbysi gjithçka ku triumfoi me rezultatin 80-70, duke bërë që të shpërthejë festa në sallën “Feti Borova”.

Tek Vllaznia u verejten shenja lodhje ne pjesen e dyte te ndeshjes, si rrjedhoje edhe e numrit te madh te ndeshjeve te zhvilluar gjate janarit dhe kjo pati ndikimin e vet.

Ajo shkoi ne pushim me 10 pike avantazh por nuk arriti ta ruante ate deri ne fund. Rezistoi ne te treten qe u mbyll ne barazim nderkohe ne te fundit, nuk beri asgje nga ajo çfare duhej dhe per rrjedhoje e humbi ndeshjen.
www.shkodrasport.com