Armando Vajushi u transferua në merkaton dimërore drejt Rumanisë, ku iu bashkua klubit Petrolul Ploiesti. Këta të fundit luajnë në kategorinë e dytë rumune dhe duke parë të shkuarën e futbollistit mund të quhet edhe një hap pas për të, gjë që ai vetë e ka pranuar në një intervistë të gjatë për mediat në Rumani.

Shkodrani ka treguar se ëndërron të luajë në Serie A dhe ende beson te rikthimi me fanellën kuqezi të Kombëtares, ndërsa rikujton edhe ndeshjen që këta të fundit realizuan në Euro 2016 me Rumaninë. Madje Vajushi tregon se duhej të ishte edhe ai pjesë e grupit të Shqipërisë por u dëmtua./Sport Ekspres/

Pas Litex dhe Serisë B, Petrolul duket një hap prapa…

“Unë do të kisha disa zgjidhje në ligën e tretë italiane, por rashë dakord që është më e përshtatshme për të ardhur në Petrolul. Është e vërtetë që është një hap mbrapa, por mendoj se bëra zgjedhjen e duhur. Kam ardhur në një ekip që më pëlqen shumë. Kam gjetur shumë kolegë të rinj në dhomën e zhveshjes, stadiumi është fantastik, mbështetësit janë të apasionuar dhe të përkushtuar si jo në shumë vende në Itali, dhe menaxhimi dukej shumë korrekt. Dua të ndihmoj ekipin, do ta vë veten në shërbim të grupit.”

A është Kombëtarja një kapitull i mbyllur?

Në asnjë mënyrë! Unë jam 28 vjeç, asgjë nuk ka mbaruar. Dua të rikthehem në Kombëtare, ende ëndërroj të luaj në Serie A, dhe Petrolul është një fillim i ri për mua. Ndjej se është vendi i duhur për t’u rritur përsëri, në mënyrë që të arrij potencialin tim të plotë. Pashë disa video në YouTube me ndeshjet e Petrolul, është një atmosferë e jashtëzakonshme! Unë kam çdo arsye për të shtyrë veten time.

Mundësitë për të ardhur më parë në Rumani me CFR Cluj dhe FC Botosani

“Unë po luaja në Itali, ishim në një kontekst tjetër dhe ndjeva se nuk ishte koha e duhur për t’u transferuar në Rumani. Është e vërtetë që nuk kishte asnjë gjuhë të përbashkët me anën financiare, megjithëse nuk kishte rëndësi të veçantë. Situata është e ndryshme tani. Nuk kam bërë shumë mirë në gjashtë muajt e fundit, kam luajtur mjaft te Teuta, dhe kisha nevojë për një grup që mund të më besonte dhe të më jepte ndeshje.”

Shqipëri – Rumania 1-0 në Euro 2016

“Ishte një festë fantastike pas këtij suksesi, në pjesëmarrjen tonë të parë në një turne përfundimtar kontinental. Unë duhet të kisha qenë në skuadrën e Euro, por u lëndova dhe nuk mund të hyja në sytë e selektorit. Në fakt, rreth asaj kohe filluan problemet e mia mjekësore.”

Lojtarët e preferuar

“Hazard! Unë admiroj stilin e tij, shpejtësinë e topit, teknikën, pasimin, gjuajtjen. Do të doja të isha një lloj Hazardi për klubin. Edhe Cristiano Ronaldo është në listën time të preferuar. Unë i shikoj ato në ndeshje, përpiqem të kopjoj hile të caktuara, edhe pse është e pamundur të jesh në nivelin e tyre. Më ndihmon shumë për të përmirësuar ekzekutimin dhe të menduarit tim.”