Kapiteni i legjendar i Kombëtares, Lorik Cana, ka kujtuar me nostalgji në këtë përiudhë izolimi aventurat e suksesshme me Lacion dhe PSG-në. Në një prononcim për median italiane “Tuttomercatoëweb”, Loriku ka folur edhe për situatën aktuale për shkak të Koronavirusit, duke u shprehur:

SITUATA- Jam transferuar në Romë së bashku me familjen që prej shtatorit. Ne jetojmë këtu duke respektuar rregullat dhe duke bërë detyrën tonë. Kam 2 fëmijë në shtëpi dhe përpiqemi që ata mos e përjetojnë këtë situatë. Ne jemi një komunitet shumë i përhapur, kam të afërm në të gjithë botën.

Mundohem të jem në kontakt me të gjithë. Kur je jashtë Italisë, shikon numrat e frikshëm të humbjes së jetës dhe të gjithë shqetësoheshin. Italia ka shërbyer për të kuptuar se çfarë mund të bëjë ky virus. Sidoqoftë, unë nuk kam parë shumë organizim midis vendeve të Unionit.

NDIHMA E SHQIPËRISË PËR ITALINË – Ndihem krenar. Kam marrë qindra thirrje dhe mesazhe dashurie nga miqtë italiane. Mundohem t’u them njerëzve, që të mbajnë mend lidhjet midis të gjitha kombeve.

Mes Italisë dhe Shqipërisë, marrdhëniet kanë rrënjë të thella. Ne nuk kemi qenë në Itali vetë në këto 30 vite. Pas 1990 Italia u bë shtëpia jonë e dytë, në një periudhë të ndërlikuar për vendin tonë. Është një betejë e vështirë, por kjo ndihmë duhet të bëhej, për të treguar dashuri dhe mirënjohje për Italinë.

FUTBOLLI- Është situatë tepër e ndërlikuar. Ndoshta pas Pashkës mund të rifillojë sezoni duke u luajtur me dyer të mbyllura. Është e vështirë të flasësh për futboll kur ka mijëra njerëz të infektuar. Futbolli është për njerëzit. Nëse ata mendojnë vetëm për t’u kujdesur për veten dhe për të ndihmuar të dashurit e tyre është e kotë të mendosh për futbollin.

E SHKUARA SI FUTBOLLIST- Kam debutuar 19 vjeç te PSG dhe kisha atje lojtarë si Ronaldinjo, Poçetino, Gabriel Hajze dhe Anelka. Ronaldinjo ishte special, por edhe Okoça ishte mbresëlënës.

PËRVOJA NË ITALI – Finalja e Kupës së Italisë së 26 majit kundër Romës. Një derbi në finale e Kupës, aty e kemi kuptuar të gjithë sa ishte i rëndësishëm për tifozët.

E ARDHMJA – Kam krijuar një fondacion për të promovuar sportin në Shqipëri dhe në Kosovë, janë të përfshirë një mijë fëmijë tani. Shpresoj që të bëhem një drejtues në botën e futbollit më shumë se një trajner.”