Mes lojtarëve shqiptarë që është folur shumë dhe nga prej mund të vijë një shpërthim i madh është edhe Erald Lakti. Mesfushori 20-vjeçar ka qenë me shirit kapiteni tek të rinjtë e Fiorentinës, është marrë në ekipin e parë dhe luajti kundër Arsenalit para nisjes së këtij sezoni dhe më pas u huazua te Gubbio.

Por ka shumë mundësi që të ketë një rikthim te Fiorentina e parë. Pastaj siç tregon edhe vetë futbollisti ka një marrëdhenie shumë të mirë me presidentin e Fiorentinës, që i ka pikë të dobët shqiptarët. Në një intervistë për “Labaroviola”, ka treguar edhe një bisedë personale me të.

“Unë kam lindur në 6 janar në Prato. Kam jetuar në Campi Bisenzio, shumë afër Firences dhe atje fillova të nis me topin për të luajtur në Lanciotto Campi. Kur shkova te Fiorentina? Ishte në vitin 2009, unë isha fëmijë dhe dëgjova për një mundësi prove me djemë të vitit 1998 që bëri Fiorentina, dy vjet më të vjetër se unë. Ata më zgjodhën menjëherë dhe gjithçka nisi aty.

Kujtimi më i bukur? E paharrueshme, 12 prilli. Mbaj mend fazën e dhënies së çmimeve për Kupën e fituar. Unë u ngrita për herë të fundit duke bërë hapësirë ??midis shokëve të mi që tashmë kishin medalje rreth qafës. Sytë e tyre “të qeshur”. Ngritja e kupës “në parajsë” dhe himni i Firences, e çfarë emocionesh.

Pastaj kam luajtur edhe me ekipin e parë të Fiorentinës në miqësore, isha kundër Arsenalit kundër Ozilit dhe Xhakës, kampionë të mëdhenj. Kam biseduar privatisht me presidentin e Fiorentinës, Comisson dhe më tha se njeh shumë qytetarë shqiptarë si unë dhe se ata janë të gjithë njerëz të mirë (qesh). Është një person vërtet i shkëlqyer presidenti.

Sa i përket Shqipërisë kam luajtur me U-17, U-19 dhe U-20. Nuk kam kontakte me U-21, por jam ende i ri. Shqipëria ka edhe Kumbullën të vitit 2000 si unë. Ka një strukturë të fortë si mbrojtës dhe me personalitet. Kushdo që do e marrë, do bëj marrëveshje të mirë”, ka thënë Erald Lakti. /Sport Ekspres/