Gjate ketij sezoni tek Vllaznia u krijua nje “koloni” maqedonase, fale edhe faktit qe drejtuesit e klubit zgjodhen nje trajner nga ky vend i cili preferoi te kishte me vete edhe disa lojtare qe ai i njihte.

Dhe keshtu ndodhi. Pas Mirsad Jonuz, fanellen e Vllaznise se ketij sezoni e veshen me rradhe edhe Aleksander Ristevski, Filip Gligorov, Mevlan Adili, Simeon Hristov dhe Andreja Efremov.

I pari qe u largua pasi nuk bindi ishte mbrojtesi Ristevski. Me pas pandemia “u beri dem” edhe te tjereve dhe keshtu e moren me rradhe rrugen drejt Qafe- Thanes edhe Hristov, trajneri Jonuz e Gligorov. Rruges mund te jete edhe Efremov.

I vetmi qe nuk ka vepruar keshtu, por perkundrazi po ben me te miren per fanellen kuqeblu, eshte mbrojtesi Mevlan Adili. Ne ndeshjen e fundit ndaj Kukesi madje ka qene protagonisti kryesor me ate gol te shenuar duke i dhene fitoren Vllaznise.

Ne prononcimin e tij per mediat pas ndeshjes, eshte pyetur edhe ne lidhje me kete çeshtje, se pse nuk ka vepruar njelloj si te tjeret e ardhur nga Maqedonasi e Veriut dhe ai eshte pergjigjur: “Ajo ka qene zgjedhja e tyre dhe vendosen te largohen. Une veprova ndryshe dhe e bera edhe sepse jam shqiptar, ndersa ata jane maqedonas. Kam nje kontrate deri ne fund te ketij viti dhe do ta respektoj deri ne fund ate”.
www.shkodrasport.com