Akademia e Atalantës është një nga më të mirat në Itali dhe drejtuesit e saj vazhdimisht janë në kërkim të talenteve brenda dhe jashtë këtij vendi. Ditët e fundit ndërkohë, pjesë e kësaj Akademie është bërë edhe një futbollist me origjinë nga Malësia e Madhe dhe pikërisht Gabriel Ramaj.

Mediat pranë këtij klubi në Bergamo e cilësojnë sidomos marrjen e Ramajt dhe jo më kot edhe titulli i një artikulli të botuar së fundi, thoshte: “Goditje e madhe për U15, arrin mbrojtësi i fortë Ramaj”.

Më pas, po në këtë artikull shkruhet: “Nënshkrim i shkëlqyer nga Atalanta e cili siguroi një nga më të mirët e datëlindjes 2006 në Itali në rolin e mbrojtësit qendror. Atalanta është gati të mbyllë një goditje të rëndësishme për skuadrën e 15 vjeçarëve për sezonin e ardhshëm.

Pas blerjeve të profileve të rëndësishme nga Veneto si sulmuesi Bernardello (Cittadella) dhe mesfushori i Venezia Silvestri, ardhja e Gabriel Ramaj tani është afër, gjykuar nga shumë vetë të brendshëm si një nga më të mirët e datëlindjes 2006 në Itali në rolin e mbrojtësit të qendrës Djali, sipas asaj që ka mbledhur ekipi ynë editorial, do t’i bashkohet stërvitjes që nga dita e parë e sezonit 2020/21.

Lindur në Borgo Val di Taro dhe për shumë vite në sektorin e të rinjve të Parmës, ai ka zgjedhur të vazhdojë rrugën e tij në sektorin prestigjioz të të rinjve Nerazzurri në bashkëpunim me kalimin në kategoritë kombëtare. Djali doli në dritë dhe u rrit në Emilia nga prindërit shqiptarë, një veçanti që i lejon gjithashtu të luante me përfaqësuesit e të rinjve të shqiponjave, me të cilët kreu një stazh në nëntor.

Ai është kushëriri i një futbollisti tjetër të së ardhmes: Kledi Marinajt, sulmuesit të Lazios që vendosi në trofeun e fundit të Halima Halider në janar duke shënuar një dyshe në finale kundër kushërinjve të tij nga Roma”.
www.shkodrasport.com