Igli Tare godet sërish. Drejtori sportiv i Lacios ka mbyllur përfundimisht marrëveshjen për transferimin e Vedat Muriqit në skuadrën italiane. Sulmuesi i Kosovës do të firmosë një kontrate 5-vjecare me Lacion nga e cila do të përfitojë 2.6 milionë euro në sezon.

Lajmin e ka konfirmuar gazetari i njohur Fabrico Romano si dhe Di Marcio.

“Vedat Muriqi tek Lazio është punë e kryer. Marrëveshja është arritur përfundimisht me Fenerbahcen. Ka mbetur vetëm kompletimi i dokumenteve mes klubeve” – shkroi ai pak minuta më parë Romano në “Twitter”.

“Muriqi është i Lacios, akordi total sapo u arrit”, shkroi Di Marcio në “Twitter”.

Siç kanë raportuar mediat në Itali dhe Turqi, klubet janë pajtuar për transferimin rreth 20 milionë eurosh, plus bonuseve. Tare me blerjen e sulmuesit shtatlartë fitoi konkurrencën e shumë klubeve, sidomos atyre angleze që e kërkuan aq shumë 26 vjeçarin.