Nga Namik MEHMETI

Me  terhoqi vemendjen nje lajm ne faqet e “Shkodra Sport”, ku titulli “Thomas Brdaric, gjermano-kroati, buzëqesh ne Shkoder”.
Pa hyre ne qellimin e shkrimit, them me bindje se tranieri i porsaardhur ne Shkoder, ka te drejte te shfaqet I buzeqeshur, pasi eshte vete Shkodra me qytetaret e saj qe te mirepret e te respekton.

Ështe tradita 101 vjeçare e Vllaznise qe ka lene gjurme suksesesh jo vetem ne Shqiperi, por edhe ne Europe, si Kroaci, Maqedoni, Mali I Zi, Bullgari, Rumani e deri ne Austri etj, qe te angazhon per te mbajtur te gjalle futbollin, qe ne Shkoder ka qene e eshte si buka e gojes.

Sigurisht qe ka ardhur ne nje situate qe Vllaznia nga nje pretendente deri ne vitet 2010, kaloi ne stacionim duke i mbetur si objektiv mbijetesa. Ndaj eshte shpejt te pretendohet Europa, sesa me pare garancia per te krijuar nje ekip te stabilizuar, ku ne çdo repart duhet te rigjenerohet gjendja e lene pas shpine e jo ne harrese.

Brenda dy javeve nuk jane pak pese takime miqesore, ndonese me skuadra jo te nivelit te superiores, perjashto ate me Teuten. E kater ndeshjet e tjera me Kastriotin, Erzenin, Devollin, ndonese me fitore, e pastaj ne fund nje barazim me Pogradecin, nuk ishin ne pritshmerine e Vllaznise, ku merkatoja nuk i ka munguar qe te afroje futbollistet qe ka pelqyer trajneri, drejtori teknik dhe vete sponsori z.Alban Xhaferi.

Ndonese justifikimi i perligjet thenies se “miqesoret nuk kane shume vertetesi per te dhene fizionomine e nje ekipi ne ripertritje”, por edhe nje leksion per trajneret nuk ka munguar.

E shtuna eshte ne prag. Kampionati po troket (gjithne nese do te filloje) me takimin e pare me Apolonine, ku Vllaznise i duhet ta nise me kembe te mbare, per te justifikuar besimin e sponsorit Xhaferi me thenien e tij emperike: Harrojeni vuajtjet e fundit te Vllaznise per mbijetesen”. Ndaj trajneri Brdariç shihet ne Shkoder i buzeqeshur.
Opinion nga NAMIK MEHMETI

FIRENZE 6.09.2020