Vllaznia synon ringritjen në futbollin shqiptar. Në një intervistë për Superpsort, sponsori i ekipit shkodran, Alban Xhaferi foli për shumë tema, si rastet me Covid brenda klubit apo edhe merkato. Sa i përket anës shëndetësore, ai shprehet se po pritet përgjigja për një futbollist, i c ili dyshohet se është me virus. Merkato mbetet e hapur, ndërkohë që theksohet se mund të afrohet një sulmues.

”Basketbolli është tjetër gjë. Punohej shumë për të bërë skuadrën e re. Në futboll bë një punë goxha voluminoze. Jemi fiks në momentin e duhur për të hyrë në garë.

Covid 19? Po presim një përgjigje për shkak procedurash. Janë bërë te personi që dyshonim. Shpresoj të marrim sot një përgjigje. Shpresoj të jetë një përgjigje negative.

Kontrata e bërë me bashkinë nuk është ideale. Gjithsesi, gjithsecili i ka detyrat e veta. I kam bërë thirrje këshilltarëve, të shikojnë një formulë privatizimi siç e kanë klubet e rjera. Më pas do shihet kush e ka. Ka pasur disa sinjale pozitive nga Kryetarja e Këshillit Bashkiak, e cila është dakord.

Besoj se edhe Kryetarja e Bashkisë është dakord që të do shkojmë drejt finalizimit të një marrëveshje. Situatat politike nuk mund t’i parashikoj. Nëse do bëhet një kontroll, ka mekanizma të tjerë. Duhet të kontrollohet çdo gjë, ia lëmë autoriteve. Shumë gjëra do sqarohem më pas, e gjithsecili do mbajë përgjegjësitë e veta.

Unë kam ardhe me dhanë një kontribut. Unë e di sa e rëndësishme është Vllaznia. Në një situatë të tillë, çdo investitor ndihet i rrezikuar. Ne kemi ardhur me dëshirën e mirë. Unë do e mbështes Vllazninë me aq sa kam mundësi. Nuk është çështja të tërhiqemi apo jo, por autoritetet vendore të veprojnë asht si duhet. Ne jemi munduar të bëjmë plane për merkaton.

Një plan është sigurimi I elementevë konkurres. I dyti është elementi i perspektivës. Ky ëshët proces shumë i rëndësishëm. Nuk ka shumë logjikë të amrrim shumë lojatrë. Ky ishte një proces ndryshimi, e do arrijmë objektivat që duam.

99% e kemi mbyllur. Ndoshta do afrojmë një sulmues. Skuadra është e plotë, janë bërë disa miqësore. Ekipi është në linjë. Trajneri me punën që po bën, edhe me elementin që ka spikatur skuadra, jemi në të njëjtën linjë me të. Bëhet fjalë për lojtarë që nuk kanë luajtur asnjëherë me njëri tjetrin. Miqësoret i kanë shërbyer pozitivisht skuadrës. Mendoj që kemi objektiv Europën. Nuk mund të pretendojnë të dalim nga Kategoria.

Kampionati? Kjo është pyetje që bëhet kudo. Tifozët janë të etur që të fillojë. Edhe unë jam I etur që të fillojmë garën. Jemi në një situatë edhe kërkesat janë të drejta. Unë shpresoj shumë që do kemi bisedime dhe do i plotësojë të gjitha pikat. Ligji i sponsorizimeve duhet të ndihmojë sportin. Jam i ri në këtë pjesë. Ka nga ata që kanë dhënë milionë dhe duhet mbështetur.

Shpresojmë që të bëhet një orë e më para. Jemi në një proces demokratik dhe dikujt i prishen interesat, dikush sulmon nga padija. Për mua është një proces normal. Unë po shfrytëzoj mundësitë e mia. Unë jam i fokusuar te rezultati. Mundohem që gabimet t’i përmirësoj. Normalisht duke qënë ambjenti kaq i angazhuar për futbollin, e kjo është një betejë.

Unë e quaj një pjesë normale. Në Shkodër janë ndërtuar disa gjëra jo në rrugën e duhur. Kontratën e kam me tifozët. Forma e duhur është privatizimi, e cila i ndan gjërat. Kjo është arsyeja pse unë kam insistuar te pjesa e privatizimit.

Kush nis më shpejt, basketbolli apo futbolli ? Shpresoj që futbolli. Kauzat e futbollit janë edhe të basketbollit. U bë një përgatitje shumë intensive. Kemi një Liga Kombëtare që do zhvillohet këtë vit.” – pohon xhaferri./newsport/