Sezoni i ri i basketbollit shqiptar eshte ne prag dhe po ashtu edhe ndeshjet e Liges Unike Shqiperi-Kosove. Pa lene menjane edhe ndeshjet e ekipeve kombetare te vlefshme per eliminatoret e Kampionatit Europian.

Megjithate ne Shqiperi askush nuk e ka mendjen tek sporti dhe per me teper tek basketbolli. Kjo gje ka shqetesuar pa mase trajnerin e kombetares shqiptare por edhe te Vllaznise Afrim Bilali.

Permes nje postimi te bere ne rrjetet sociale, ai ka bere te ditur se Shqiperia do te luaje ne datat 23 nentor- 1 dhjetor ndeshjet eliminatore ndaj kombetareve te Portugalise, Qipros e Bjellorusise.

Nderkohe ne vendin tone ende nuk lejohet stervitja e ekipeve ne pallatet e sportit sepse dyert e tyre jane te mbyllura si rrjedhoje e vendimit te institucioneve shteterore per shkak te situates se krijuar nga pandemia. Ja çfare shkruan Bilali ne postimin e tij:

“Nderkohe qe u percatua vendi dhe datat e pjesmarrjes ne ndeshjet e radhes i drejtohem Kryeministrit te Shqiperise Z. Edi Rama dhe komitetit teknik qe te japin lejen per zhvillimin e stervitjeve dhe garave te lojrave me dore ne sallat e mbyllura”./SHKODRA-SPORT.COM/