Ish-kapiteni i Shqipërisë Rudi Vata kritikoi trajnerin e Shqipërisë Edi Rejan pas barazimit 0-0 ndaj Kazakistanit.

Në një lidhje direkte me “Rubrikën Sportive” të “RTSH Sport”, ish-futbollisti shkodran u shpreh se Reja bëri pak zëvendësime sot ndaj ekipit kazak sepse ka pak besim te lojtarët që ka në dispozicion. Pas 3 ndeshjeve të Ligës së Kombeve, Shqipëria duhej të kishte grumbulluar 9 pikë sipas Vatës.

“Duhet të kishim 9 pikë. Ekipe si Kazakistani duhet t’i dominojmë. Kur dëgjuat trajnerin e Kazakistanit tha se Shqipëra bën ca ndeshje të mira, por s’ka vazhdimësi. D.m.th. ata erdhën me mendjen për të na mundur. Edhe gjendja fizike nuk është optimale.

Duhet të kishim 9 pikë. Edhe Broja ato raste i krijoi prej aftësive individuale. Nuk ishte i lumtur me shërbimin, e lanë vetëm, Kallaku u lodh pas minutës së 65-të. I ra kreativiteti.Sot u humbën dy pikë të rëndësishme.

Përderisa nuk bën shumë zëvendësime do të thotë që Reja nuk besim te lojtarët që ka në dispozicion. E ka mendjen te një grup lojtarësh. Mund të mendohet se do shkojmë aty ku duam me një grup futbollistësh. Nuk e shoh me optimizëm, nuk ndryshon kursin e lojës. Nuk ka entuziazëm, as stoli, as stafi. Tramexani ka qenë i rëndësishëm për De Biazin.

Nuk ekziston një lidhje kimike mes tyre. Është përgjegjësi e madhe për Kallakun, Brojën dhe lojtarët e tjerë të rinj që luajnë në ndeshje direkte. Sytë tek janë tek ata. Kanë talent, por kanë pak eksperiencë. Të shikojmë për ndeshjen tjetër”,deklaroi Vata.