Gjate karrieres se tij ka luajtur si sulmues dhe ka spikatur me performancen e tij ka bere mire kur ishte pjese e ekipeve te tilla si Shtutgart, Bajer Leverkusen, Wolfsburg etj.

Si rrjedhoje Thomas Brdariç edhe tashme ne postin e trajnerit, pelqen lojen sulmuese. E thote kete gje edhe ne nje prononcim te tille kur shprehet:

“Gjëja që më pëlqen më shumë është që të shënojmë, por për këtë duhet që të kemi edhe lojtarë të tillë. Dhe them që i kemi e me ta do të shkojmë te goli”.

Nderkohe i pyetur ne lidhje me skemen qe ai preferon te aplikoje, Brdariç pergjigjet: “Mua me pelqen ajo skeme me te cilen arrij suksesin”.

Qe nenkupton se ai ka deshire qe te luaje ne sulm sepse vetem keshtu mund te fitoje dhe te arrije suksesin. Ne fakt deri me tani, sulmi e ka “tradhetuar” sepse nuk ka shenuar aq sa duhet, por gjermano- kroati shpreson qe ne kampionat te jete ndryshe./SHKODRA-SPORT.COM/