Peter Cech vendosi të “vari këpucët në gozhdë” pas humbjes së Arsenalit të tij në finalen e vitit 2019 në Europa League kundër Chelseat (Cech e mbylli karrierën me skuadrën e Arsenal).

Portieri çek më pas u bashkua sërish me Chelsea-n, ku mori një rol drejtues. “Peter Cech kthehet te Chelsea si këshilltar teknik. Qëllimi i punës së tij do të jetë të ofrojë këshilla për të gjitha aspektet e futbollit, si dhe të integrojë dhe lehtësojë lidhjet midis ekipit të parë dhe atyre të akademisë ” , shpjegoi klubin londinez në atë kohë.

Mirëpo, tani portieri 38-vjeçar, i cili kishte veshur ngjyrat e Chelsea midis viteve 2004 dhe 2015, mund të shfaqet përsëri në fushat e Premier League. E pabesueshme, por e vërtetë, ai u përfshi në listën e lojtarëve të paraqitur nga Chelsea për të luajtur në Premier League! Kjo është një masë paraprake e marrë nga stafi i “bluve të Londrës” për shkak të pranisë ende kërcënuese të Covid-19. Chelsea mund të llogarisë në një portier shtesë në skuadrën e tyre, në rast se Mendy dhe Kepa nuk janë të disponueshëm.

Lista e lojtarëve të Chelsea në Premier League:

Portierë: Kepa Arrizabalaga, Willy Caballero, Edouard Mendy, Petr Cech.

Mbrojtësit: Antonio Rudiger, Marcos Alonso, Andreas Christensen, Thiago Silva, Fikayo Tomori, Kurt Zouma, Reece James, Ben Chilwell, Cesar Azpilicueta, Emerson Palmieri.

Mesfushorë: Jorginho, N’Golo Kante, Mateo Kovacic, Mason Mount, Billy Gilmour.

Sulmuesit: Tammy Abraham, Christian Pulisic, Timo Werner, Olivier Giroud, Callum Hudson-Odoi, Hakim Ziyech, Kai Havertz.