Te gjithe njerezit e futbollit jane rreshtuar ne krah te Liges Profesioniste dhe FSHF-se ne luften qe ata i kane shpallur Qeverise sa i takon plotesimit te kater kerkesave te tyre.

Nje tjeter pjestar i futbollit, ish- futbollisti por edhe ish- drejtuesi i Vllaznise Kujtim Shaba, eshte i mendimit se kerkesat e bera prej komunitetit te futbollit jane plotesisht te drejta.

Specialisti i futbollit Kujtim Shaba ishte i ftuar ne emisionin sportiv “Sport Show” ne Tv1 Channel ku foli per bojkotin qe po behet ne futboll.

“Kerkesat e bera nga futbolli per mendimin tim jane plotesisht te drejta. Nuk po kerkojne as me shume as me pak se ligjet qe ka Kosova. Sot aktualisht 3 ose 4 ekipe dalin ne kupa te Europes dhe investimi qe bejne keto 3-4 ekipe me kalu nje tur, turin e dyte dhe te eleminohen turin e trete, mendohet se investimet i marrin mbrapsht. Duke perllogaritur te drejten televizive, reklamat, biletat dhe mendohet qe nuk del nje sezon i deshtuar.

Po 6 ekipet e tjera? Te gjithe hyjne ne gare per te fituar. Per keto 6 ekipe te tjera del investime me humbje. Futbolli ne Shqiperi duhet te kete mbeshtetje ne te gjitha bashkite, sepse aktualisht te gjithe marrin fonde nga bashkia. Sa i perket privatizimit kemi Elbasanin nje ekip i falimentuar totalisht.

Do te thote qe duhet nje studim shume me i madh dhe privatizimi te behet ne baze te kushteve aktuale qe jemi ne Shqiperi, sepse nuk mund te besh siç eshte neper Europe”- ka thene Shaba./SHKODRA-SPORT.COM/