Pasditja e së enjtes do të dhurojë një sfidë shumë interesante në stadiumin “Loro Boriçi”, atë të turit të dytë të Ligës së Kampioneve të Europës në futboll për femra në mes Vllaznisë dhe kampiones bjelloruse Minsk.

Në Shkodër e presin me interes këtë ballafaqim, për më tepër pas emocioeneve që kanë përjetuar në sfidën e turit të parë ndaj kampiones turke. Në prag të takimit të rradhës, trajneri i Vllaznisë Nikolin Leka në një prononcim për mediat, ka shprehur besimin e tij se skuadra do të dijë të tregojë vlerat e veta edhe ndaj këtij kundërshtari.

-Profesor si eshte gjendja e skuadres nje dite para kesaj ndeshje?

Gjendja eshte shume e mire. Ekipi eshte duke punuar ashtu si duhet, ana morale eshte shume e larte dhe jemi te fokusuar maksimalisht per ndeshjen e neserme.

– Pas ndeshjes me Tiranen patet shqetesime me demtimin e disa lojtareve. Cila eshte situata e tyre?

Eshte e vertete se ne ndeshjen ndaj Tiranes na jane demtuar dy lojtare, por njera prej tyre eshte rikuperuar plotesisht ndersa tjetra eshte ne fazen e terapise dhe do te vendosim ne vijim nese do te jete ne dispozicion per ndeshjen e neserme apo jo.

– Luani serish ne shtepi. Eshte diçka pozitive kjo gje per skuadren?

Kuptohet qe kur luan ne shtepine tende je i favorizuar gjithsesi edhe ne keto kushtet kur mungojne tifozet. Por une shpresoj qe ata pak qe do te jene te pranishem dhe qe lejohen sipas rregullores se pandemise, t’i kemi perkrah dhe ne ta shfrytezojme kete gje.

– Besoni ne kalimin edhe te ketij turi?

Absolutisht qe besojme tek kualifikimi sepse ky eshte objektivi yne, te kalojme ne 32-she. Megjithate duhet te dime se perballe do te kemi nje ekip shume te pergatitur dhe me pervoje i cili çdo vit ka qene ne 32-shen e Europes, megjithate ne po ia bejme hysmetin shume punes dhe do te synojme patjeter kalimin ne turin tjeter.

– Ndaj skuadres turke keni vuajtur shume per kualifikimin duke fituar ne fund prej gjuajtjes se 11-metershave. Do te provoni ta zgjidhni me shpejt neser?

Ne pergatitemi per te gjitha rrethanat qe mund te krijoje loja, por shpresojme qe neser ta mbyllim me heret, megjithate duhet t’i marrim masat per çdo gje.